Соціум

Автентику на дрова

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Кілька днів тому в Івано-Франківську власник магазину «Старі речі» (Січових Стрільців, 14) зняв старі автентичні двері та поміняв їх на пластикові. Споруда — пам’ятка архітектури місцевого значення, яка побудована в кінці XIX століття.

Історія із цими дверми тягнеться уже кілька місяців. Нам повідомляли, що ще влітку в місті бачили оголошення про те, що вони продаються. Правда, оголошення не збереглося, а власник приміщення це заперечує.

«Двері були нікудишні», — каже обласний охоронець культур­ної спадщини Андрій Давидюк. На фото — відчуйте різницю

За словами начальника міського відділу охорони культурної спадщини Ігоря Панчишина, він кілька місяців тому приходив до власника приміщення із застереженням: двері знімати не можна. «Тоді мене запевнили, що ніхто нічого не продає, — говорить Панчишин. — Мовляв, хочуть ремонтувати. Я тоді їх попередив, що це частина пам’ятки, а пам’ятка якраз і полягає в тому, що у ній є одне, друге, третє. Буває, що в когось у квартирі може бути малюнок, який є частиною пам’ятки. Згідно з законом, людина, яка хоче покращити свій побут, має замовити проект реставрації, а далі погодити його в органі охорони культурної спадщини».

Панчишин повідомив власнику магазина, що на зняття дверей треба отримати дозвіл. А це — непроста процедура, бо кожна реставрація потребує окремого «консиліуму», який має дати оцінку. «Якщо щось не піддається реставрації, то треба зробити точно таке саме і з такого самого матеріалу, — пояснює Ігор Панчишин. — Якщо з якихось причин і це неможливо, то дозволяють із пластику, але воно все одно має бути один в один з тим, що було».

У вівторок «Репортер» пішов до магазину. Власник приміщення пан Зіновій (прізвище не назвав) каже, дозвіл у нього є. «Двері ми зняли, бо їм понад 100 років, — говорить чоловік, — скільки ми не ходили й не просили, щоб нам допомогли реставрувати — результату не було». Правда, куди саме він звертався, пан Зіновій не пригадує. Каже, листи не писав, усе було усно…

«Двері розсихалися повністю. Ми їх фарбували, латали, робили, старалися, бо в принципі двері були непогані, — продовжує власник магазину «Старі речі». — Пам’ятаєте, півтора місяці тому був потоп? Сюди зайшла вода. Після того двері неможливо була закрити, ми їх змушені були підрізати. Друга причина — пожежники скандалили, бо двері мають відкриватися назовні, а ці — всередину. І третє — холод, продувало страшенно».

Коли зрозумів, що ніхто не допоможе з реставрацією, то отримав дозвіл і поміняв двері, стверджує чоловік. Тож старі зараз стоять у гаражі. Каже, або викине, або підуть «на дрова». Питаємо: чи готовий продати? Погодився, лише ціну не назвав. «Якби я їх продавав, то сказав би 1000 гривень чи 1000 доларів, — відповів чоловік. — А якщо хочете купити, то кажіть, за яку ціну».

На останок чоловік додав, що, на його думку, нові двері значно красивіші за попередні. «Що б там любителі старовини зараз не говорили, — підсумував він, — я теж маю історичну освіту. Ви подивіться на двері справа і на двері зліва, і зробіть висновок, які ліпші, а які гірші. А з приводу того, що ці двері мають цінність, то це ще треба довести. Бо їм було понад 100 років, то що з ними було робити?».

Після цього «Репортер» звернувся за коментарями до керівника обласного управління охорони культурної спадщини і музейної роботи Андрія Давидюка. Невже був дозвіл? Так, сказав Давидюк. Правда, за його паперами, магазин «Старі речі» знаходиться на Січових Стрільців, 15, а не 14. «Дозволяється проведення ремонтних робіт по заміні дверного полотна, — йдеться в документі, — за умови, що нові двері повинні відповідати автентичним».

Ми спитали Давидюка, чи можна назвати пластикові двері автентичними? Відповів, що ні й пообіцяв розібратися. Розбирався майже 15 хвилин. А потім передзвонив і сказав, що зв’язався з власником магазину по мобільному. «Я вияснив, що двері віддані на реставрацію, — каже головний обласний охоронець культурної спадщини. — Він їх реставрує і поставить на місце».

Повідомили Андрія Давидюка про розмову із паном Зіновієм, сказали й про те, що він планує порубати двері на дрова… «У мене є з ним договір охоронний, тож можете не переживати, — відповідає чиновник. — А двері були нікудишні, і були приписи пожежників про те, що їх треба замінити».

Під час здачі номера «Репортеру» не вдалося з’ясувати, чи дійсно були приписи від пожежників. Але ми в будь-якому разі дізнаємося. Як і перевіримо, чи поверне власник магазину автентичні двері. Обов’язково.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.